Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach
Od ponad dwudziestu lat RIPH w Gliwicach jest obecna w świadomości zarówno przedsiębiorców w niej zrzeszonych, jak i innych regionalnych firm, organizacji i instytucji. Izba nie tylko wspiera ich działania, reprezentuje interesy, inspiruje i rozwija wzajemną współpracę, ale również kształtuje i upowszechnia zasady etyki działalności gospodarczej. Spełniając oczekiwania podmiotów z nią związanych, Izba zaistniała także jako aktywny działacz uwzględniający interesy ekonomiczne i społeczne miasta i regionu. Występuje do władz samorządowych z poparciem uzasadnionych inicjatyw oraz przygotowuje i realizuje przedsięwzięcia gospodarcze. Od wielu lat RIPH w Gliwicach jest inicjatorem spotkań z przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Gliwicach, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego czy też Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Przedstawiciele Izby opiniują akty prawne, uczestniczą w pracach komisji przyznających prestiżowe odznaczenia oraz zasiadają w prezydiach i radach szeregu organizacji i instytucji o charakterze gospodarczym.
Mając na uwadze sprawy istotne nie tylko dla regionu ale również dla całego kraju, Izba od wielu lat aktywnie współpracuje z posłami i senatorami, wojewodą śląskim, marszałkiem województwa, burmistrzami i prezydentami miast. Posiadając odpowiednie doświadczenie i wiedzę praktyczną, przedstawiciele Izby – jako reprezentanci środowiska - proszeni są o opiniowanie aktów prawnych oraz zajmowanie stanowiska w sprawach społeczno-gospodarczych naszego regionu. W kalendarz inicjatyw RIPH w Gliwicach na stałe wpisały się spotkania przedsiębiorców z lokalnymi władzami i politykami m.in. Gala Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach. Pomysł organizacji uroczystości, która integruje środowisko śląskich przedsiębiorców z przedstawicielami najwyższych władz państwowych i terytorialnych, senatorów i posłów oraz wybitnych przedstawicieli nauki, kultury i sztuki, zrodził się w 1994 roku, czyli w czasie, kiedy w kręgach gospodarczych dojrzała świadomość zjednoczenia środowiska w obliczu starań Polski o członkowstwo w Unii Europejskiej. Od tamtej pory na organizowanej w murach gotyckiego Zamku w Toszku Gali uczestniczy każdego roku blisko czterystu znakomitych gości z kraju i zagranicy. W 2009 roku odbyła się XV Jubileuszowa Gala, której hasłem przewodnim były dwie rocznice: 200-lecie samorządu gospodarczego w Polsce oraz 150-lecie powstania pierwszej izby przemysłowo-handlowej na ziemi gliwickiej. Gala corocznie gości znakomite osobowości polskiej sceny politycznej. Obecni byli m.in. premier Jerzy Buzek, minister Ryszard Kalisz oraz poseł Wacław Martyniuk. Impreza na stałe wpisała się do kalendarza najbardziej prestiżowych wydarzeń w regionie
Od 1996 roku Izba nagradza wyróżniające się podmioty gospodarcze Medalem. Stanowi on formę uhonorowania wybitnych osiągnięć w dziedzinie rozwoju gospodarczego, ochrony zdrowia oraz nowych rozwiązań i technologii. Wnioski o przyznanie odznaczenia rozpatruje Kapituła, która od wielu już lat pracuje pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Stanisława Tkaczyka. Honorując wybrane firmy Medalami, Izba wyznacza trendy i wzorce działań, promuje firmy i ich produkty, torując im tym samym drogę do sukcesu. Od 1996 roku Medalem zostało nagrodzonych 87 firm i 33 osoby fizyczne.
Od początków istnienia Izba zaznaczała swoją obecność na arenie krajowej i międzynarodowej, uczestnicząc w wydarzeniach mających kluczowe znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego naszego regionu. Przedstawiciele Izby obecni byli na uroczystym otwarciu Domu Współpracy Polsko Niemieckiej, którego celem jest rozwój stosunków polsko-niemieckich i proces integracji Polski z Unią Europejską we współpracy z mniejszością niemiecką. RIPH w Gliwicach wystąpiła z inicjatywą utworzenia Rady Gospodarczej i Śląskiej Fundacji Wspierania Przedsiębiorczości oraz brała udział w pracach mających na celu powstanie Parku Naukowo-Technologicznego „Technopark Gliwice”. Izba wniosła znaczący wkład w powołanie Unii Izb Dorzecza Odry i Łaby, niemiecko-polsko-czeskiego projektu, którego celem jest informowanie małych i średnich przedsiębiorstw o możliwościach rozwoju w poszczególnych państwach sąsiedzkich. Izba w Gliwicach zainicjowała wspólne działania z brytyjską Doncaster Chamber of Commerce&Industry, niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową w Cottbus oraz słowacką Izbą Przemysłowo-Handlową w Żylinie.
RIPH w Gliwicach jest także pomysłodawcą konkursu „Marka-Śląskie”, który organizowany jest od 2010 roku we współpracy z Marszałkiem Województwa Śląskiego, TVP Katowice, Polskim Radiem Katowice oraz „Dziennikiem Zachodnim”. Nagroda „Marka – Śląskie” stanowi formę uznania dla wszystkich osób i instytucji, które poprzez rzetelną pracę, wysokiej jakości usługi i produkty, a także sprawny marketing tworzą dobry klimat wokół tego, co dzieje się w regionie – w życiu gospodarczym, kulturalnym, naukowym i społecznym. Laureatami konkursu są znakomici ambasadorzy marki Śląskiego, dzięki którym województwo zyskuje renomę i zainteresowanie ze strony inwestorów, turystów i mediów. Kapitułę konkursu stanowią nieprzeciętne osobowości śląskiej nauki, kultury i biznesu. Konkurs został wpisany w Strategię Rozwoju Województwa Śląskiego jako stały element mający na celu wyłonienie i wypromowanie produktów, firm i przedsięwzięć, które ze względu na swoją jakość, unikatowe walory i związki z województwem śląskim, reprezentują poziom nieprzeciętny i godny do naśladowania.
Wychodząc naprzeciw dynamicznie zmieniającym się potrzebom firm członkowskich, Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach poszerza zakres świadczonych usług. Do sukcesów w tym obszarze zaliczyć należy powołanie do życia Centrum Informacji Gospodarczej oraz Centrum Doradztwa Innowacyjności. CIG powstało w grudniu 1994 w ramach realizacji Programu Wspierania Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W ramach CIG Izba świadczy usługi doradcze, organizuje szkolenia, udziela informacji o charakterze gospodarczym i wspomaga współpracę pomiędzy firmami – również na arenie międzynarodowej. Specjaliści i konsultanci zatrudnieni w CIG tworzą projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej, nakierowane na rozwój i umacnianie sektora MŚP.
Jednym z ważniejszych był projekt KIGNET – izbowy system wsparcia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, realizowany w latach 2005-2007 (SPOWKP 2004-2006, poddziałanie 1.1.2), którego nadrzędnym celem było zwiększenie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw poprzez poprawę dostępności do wysokiej jakości usług świadczonych przedsiębiorcom przez organizacje otoczenia biznesu.
Cel ten został osiągnięty przez utworzenie i aktywację sieci pod nazwą KIGNET, generującej i dystrybuującej wysokiej jakości usługi dla przedsiębiorstw, opartej na izbach gospodarczych biorących udział w realizacji przedsięwzięcia.
Kontynuacją ww. projektu był projekt: „KIGNET Innowacje – izbowy system wsparcia innowacyjności przedsiębiorstw”, realizowany w latach 2009-2012 (POIG 2007-2013, poddziałanie 5.2). Projekt skupił się głównie na rozwoju zintegrowanej sieci „KIGNET Innowacje” tworzącej przyjazny system informacji i kooperacji pomiędzy przedsiębiorstwami a instytucjami działającymi na rzecz innowacji oraz świadczącej proinnowacyjne usługi przedsiębiorcom. Cel główny projektu to ułatwienie przedsiębiorcom dostępu do usług proinnowacyjnych oraz ułatwienie współpracy z instytucjami otoczenia biznesu, a tym samym wzmocnienie innowacyjności gospodarki poprzez promowanie współpracy w ramach sieci, wymiany doświadczeń oraz wspólnej obsługi klientów.
Cele szczegółowe projektu to: rozwój i świadczenie nowych usług proinnowacyjnych dla przedsiębiorstw oraz utworzenie i rozwój metod, form i narzędzi współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami oraz pomiędzy przedsiębiorstwami a instytucjami otoczenia biznesu, takimi jak: jednostki badawczo-rozwojowe (JBR), jednostki naukowe, uczelnie, centra badawcze itp.
W styczniu 2010 w ramach projektu Izba w Gliwicach utworzyła Centrum Doradztwa Innowacyjności (CDI) świadczące nieodpłatnie (na zasadzie pomocy de minimis) usługi dla firm. Zadaniem Centrum jest wzrost zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych w polskich przedsiębiorstwach. CDI dysponuje wiedzą za zakresu nowych technologii, ofertami jednostek badawczo-rozwojowych oraz specjalistycznymi bazami danych. Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z porad specjalistów z zakresu innowacyjności w MŚP.
Usługi CDI to m.in. doradztwo indywidualne, panele doradcze z zakresu zarządzania ryzykiem i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w przedsiębiorstwach oraz pozyskiwanie partnerów technologicznych (prezentacja innowacyjnych ofert technologicznych na łamach Broszury Projektu, na stronie internetowej oraz rekomendacja ofert wśród potencjalnych partnerów technologicznych.
CDI w ramach Projektu wyświadczyło ponad 90 usług m.in. dla firm, które przystąpiły do porozumienia kooperacyjnego.
Bardzo ważnym doświadczeniem dla RIPH w Gliwicach był udział w latach 2005-2009 międzynarodowym powiązaniu kooperacyjnym ECONWELD–economically welding in a healthy way (bezpieczne i efektywne spawanie). Był to projekt badawczy realizowany w ramach VI Programu Ramowego UE. Oprócz RIPH w Gliwicach i Instytutu Spawalnictwa w G-cach w projekcie uczestniczyło kilkanaście instytucji, organizacji i firm zagranicznych działających w Europie.
Podstawowym założeniem projektu było stworzenie innowacyjnych narzędzi w celu obniżenia kosztów i poprawy produktywności spawalnictwa dla sektora MSP, wzrost bezpieczeństwa oraz zwiększenie wydajności procesów spawania. W projekcie postawiono pięć głównych celów do zrealizowania:
- Redukcja kosztów i podniesienie produktywności spawalnictwa poprzez szeroko zakrojone działania o charakterze naukowym;
- Zmniejszenie ilości dymów spawalniczych niewymagające od MSP kosztownych inwestycji;
- Obniżenie liczby zwolnień lekarskich wśród pracowników branży;
- Stworzenie wirtualnych narzędzi pozwalających, już w początkowej fazie procesu spawalniczego, przewidzieć najkorzystniejsze rozwiązania problemu dymów spawalniczych oraz zaproponować konkretne rozwiązania ergonomiczne;
- Poprawa wizerunku zawodu spawacza, a w rezultacie wzrostu liczby chętnych do pracy.
W ramach projektu opracowano:
- innowacyjny hełm spawalniczy ochraniający spawacza przed dymem spawalniczym o wysokim stężeniu, który dzięki czujnikom może zadecydować o dodatkowej wentylacji lub zatrzymać proces spawania;
- innowacyjny palnik spawalniczy, który poprzez dodatkowe otwory zasysa szkodliwe dymy spawalnicze oraz wydziela potrzebną ilość gazów ochronnych;
- automatyczne ramię spawalnicze ułatwiające pracę spawacza;
- oprogramowanie komp. COSTCOMP umożliwiające obliczenie całkowitych kosztów procesu spawania już na etapie jego planowania.
RIPH w Gliwicach była członkiem Komitetu Sterującego. Wzięła udział w pozyskiwaniu danych dot. określenia zagrożeń w procesie spawania, tworzeniu oprogramowania oraz w kampanii informacyjnej rozpowszechniania rezultatów.